Které technologie či řešení podle vás budou v příštích letech pro smart cities klíčové?

Obsah

Dostal jsem od Hospodářských novin otázku. Které technologie či řešení podle vás budou v příštích letech pro smart cities klíčové?

To je jednoduché, stejně jako dům se nestaví od střechy - ale od základů, tak i pro Smart Cities je základním stavebním kamenem infrastruktura sítí elektronických komunikací.

Smart Cities je hodně široký pojem, do kterého se dá nabalit každé přání vizionáře. Když se začal termín Chytré město objevovat, spojoval se s velkým nadšením, co všechno bude díky chytré koncepci možné. Od automatického řízení aut po nabíjecí „smart“ lavičky s WiFi připojením, odpadkové koše, které si sami zavolají svozovou službu.

Ve skutečnosti je Smart řešení především pojmenování směru přirozeného vývoje. Musíme se naučit používat široké možnosti, které sebou přináší dnešní vyspělá elektronika a digitalizace. A to především proto, aby nám sloužila. Sloužit nám bude, pokud Smart řešení ušetří čas a peníze, přinese potřebný uživatelský komfort. Technika musí sloužit lidem, nikdy to nesmí být naopak.

Technicky dnes není problém pro města či obce vybudovat parkovací systém, který nám v reálném čase bude zobrazovat volná parkovací místa ve sledovaném místě. Běžně platíme za parkování mobilem třeba v Praze, ale zobrazit obsazenost parkovišť přímo v mobilu aplikace nedokáže. Při přejezdu do Kolína je nám pražská aplikace k ničemu, potřebujeme kolínskou. To není příliš chytré řešení, že? Co takhle jednotnou aplikaci pro celý kraj, s informacemi o dopravě a parkovacích kapacitách? Nebylo by to více smart? Stejně tak není žádný problém vyřídit většinu komunikace se státem a obcemi přes aplikaci v mobilu. Když umí banky ověřit identitu majitele účtu a povolí mu převést na ulici obrovské sumy peněz, proč bych nemohl mobilem nahlásit ztrátu dokladu a požádat o duplikát? Komfort a úspora. O to jde.

Infrastruktura. Sledování provozu na příjezdových komunikacích a vyhodnocování obsazenosti parkovišť, to už je dávno vyřešené. Umíme i automaticky vyhodnocovat hustotu provozu na příjezdových komunikacích, propojovat data z dopravy a vyhodnocovat je, máme k dispozici širokou škálu možností. Abychom to všechno mohli používat, potřebujeme mnohem hustší infrastrukturu optických kabelů. 5G sítě budou rozvoji Smart konceptů velmi pomáhat, ale bez zahuštění optické sítě nebudeme schopní docílit vysoké propustnosti na bezdrátových řešeních 5G. Města a obce se bojí dělat politiku, která je dovede ke kompletní připravenosti pro Smart řešení. Investice obcí musí vždy doprovázet i studie, kde všude má být připravená chránička pro zafouknutí optického vlákna. Neprovádí se koordinace projektů s poskytovateli elektronických komunikací, a ani města ještě do smart budoucnosti příliš nehledí.

Často mi přístup některých obcí připomíná developery bytových projektů. I u milionových nemovitostí chybí v parkovacích boxech jejich garáží zásuvky vhodné pro nabíjení elektromobilů. Dodatečná montáž je drahá, pracná a složitá. Jaká je pak motivace používat ve velkých městech elektromobil, když jej nemůže obyvatel domu nabíjet?

Bez komplexního přístupu založeného na zdravém rozumu budeme o Smart cities ještě dlouho jenom mluvit. Politické vedení krajů, měst a obcí musí být mnohem odvážnější a myslet dále, nežli ke konci volebního období.

Které technologie jsou pro Smart Cities nejdůležitější?